Kategoriler

STS-123 ve STS-129 Uzay görevlerinde bulunan NASA Astronotu Mike Foreman:

YAVUZ ATALAY - ÖZEL RÖPORTAJ / İZMİR

Uzay meraklıları bu yıl NASA Astronotu Mike Foreman ile bir araya geldi. Uzay Kampı Türkiye’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ve tecrübelerini uzay meraklıları ile paylaşan Foreman, “Umarım bu kez bir neden bulabilirsiniz” cümlesiyle başlayan astronotluk hikâyesini anlattı.
 
Mike Foreman… NASA Astronotu… İzmir’de Taka Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Konuya ilişkin bize yardım eden isim ise Emre Aday oldu… Emre Aday, Uzay Kampı Türkiye’nin Basın Direktörü… Buradan bir kez daha teşekkür etmiş olalım. Keyifli ama kısa bir röportaj gerçekleştirdik. İşte o keyifli röportaj;
 
-“ASTRONOT OLMASAYDIM, HAYATIMA PİLOT OLARAK DEVAM EDERDİM”
 
Astronot olmasaydınız ne olurdunuz?
 
Deniz Kuvvetleri’nde pilot olarak görev yapıyorum. Astronot olmasaydım da pilot olarak devam ediyor olurdum.
 
16 Yıldan daha uzun bir süre NASA’ya başvuru yaptınız.  İlk 6 başvurunuzda cevap alamadınız. 7. Başvurunuzda mülakata çağırıldınız ve orada elendiniz. Neler söylemek istersiniz? 
 
Kötü hissettim. Sonra kendime şunu sordum: Bunu yapmaya devam etmek istiyor muyum, yoksa burada bırakmalı mıyım, diye… Her defasında gerçekten yapmak istediğimin farkına vardım. Ailemden ve arkadaşlarımdan da bu konuda çok büyük bir destek gördüm. Onun için, her defasında yeniden başvurmak benim için zor olmadı.
 
-“SONUNDA BAŞARIYA ULAŞACAĞIMI BİLİYORDUM”
 
8. Başvurunuzda NASA’ya alındınız. Ancak şunu merak ediyorum, 8.başvurunuzda da elenseydiniz, ne kadar daha başvurabilirdiniz? Bunun bir sınırı var mıydı?
 
6., 7. ve 8. Başvurularımda geri dönüşler pozitif olmaya başladı. Bunu hissediyordum. Benimle birlikte başvuran, benimle aynı kariyere ve geçmişe, yeteneğe, kabiliyete sahip arkadaşlarımdan astronot olarak seçilenler oldu. Onun için inancımı hiç kaybetmedim. Devam etmeliyim, diye düşündüm. Yaklaştığımı hissettim. Sona doğru başarıya ulaşacağımı biliyordum.
 
-“UMARIM BU KEZ BİR NEDEN BULABİLİRSİNİZ”
 
İlk mülakatınızda elenmiştiniz. 2 Yıl sonra bir daha başvurdunuz ve bir daha mülakata çağırıldınız. Size orada: “Seni en son gerçekleştirdiğimiz mülakatta seçmedik. Şimdi neden seçelim?” şeklinde bir soru sordular. Ne cevap verdiniz?
 
Beni bu sefer seçmek için bir neden bulacağınızı ümit ediyorum (Gülüyor).
 
-“UZAYDAN DÜNYA, FOTOĞRAFTA GÖRDÜKLERİNİZDEN ÇOK FARKLI”
 
Uzaydan Dünya nasıl görünüyor?
 
Tarifi zor… Görüntü çok renkli… Fotoğraf çekip gösterdiğinizde, orada gerçekte gördüğünüzden çok daha farklı şeyleri görüyorsunuz. Renk değişiklikleri fotoğraflardaki gibi değil. Tarif edilemez… Gölgeler, renkler… Kameranın yakalayamayacağı güzellikleri çıplak gözle görüyorsunuz. Muhteşem, çok güzel…
 
-“UZAYDA YAŞAMAK…”
 
Eşinizle, ailenizle uzayda yaşamayı hayal ettiniz mi?
 
Ailemle uzayda yaşamak benim gerçekleştirmek istediğim bir hayal…
 
Uzaya gittiğinde, uzaydan evini bulmaya çalıştın mı? 
 
İlk görevimde, uzaydan yaşadığım yeri gördüm.
 
Ailenize uzaydan bir hediye getirdiniz mi hiç?
 
Hayır.
 
-“UZAYA TEKRAR GİTMEYECEĞİM”
 
Uzaya tekrar gidecek misiniz?
 
Hayır.
 
-“UZAYA GİDERKEN ÇOCUKLARIMI HAZIRLAMAM GEREKİYORDU”
 
Uzaya giderken, bir daha dönemeyebilirim, şeklinde bir korku yaşadınız mı? Ailenizle bunu konuştunuz mu?
 
Eşim zaten biliyordu… Uzaya yapacağım görevlerin beraberinde riskleri de içerdiğini… Ama bunu her defasında çocuklara anlatmam gerekti. Ben babanız olarak bir göreve gidiyorum ama bu görev içerisinde riskleri de barındırıyor, diye önceden onlarla konuştum… Onlara kartlar yazıp verdim ve onlara, bu kartları ben uzaya gidince açın, dedim.
 
-“ÇOCUKLAR, DÖNÜNCE SİNEMAYA GİDECEĞİZ”
 
Kartlarda ne yazıyordu?
 
Uzaya gidip tekrar Dünya’ya gelince, sizinle sinemaya gideceğiz. Ortak bir şeyler yapacağız, gibi şeyler yazmıştım… Amacım, onları motive etmek ve benim Dünya’ya döneceğim günü beklemelerini sağlamaktı. Eşim biliyordu ama çocukları her defasında buna hazırlamam gerekiyordu…
 
-“TÜRKİYE’DE ÇOK İYİ ASTRONOT OLABİLECEK PİLOTLAR VAR”
 
Türk Pilotları hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Türkiye’de, çok iyi astronot olabilecek yetkinlikte pilotların olduğunu biliyorum.
 
-“UFO’LAR VAR MIDIR, YOK MUDUR, BİLMİYORUM”
 
Uzaylıların varlığına inanıyor musunuz? Veya buna dair bir şeyer gördünüz mü, hissettiniz mi?
 
Uzayda, tanımlayamayacağım hiçbir şey görmedim. Dolayısı ile UFO’lar var mıdır, yok mudur şeklindeki bir soruya kendi tecrübelerime dayanarak bir cevap vermem mümkün değil… Tanık olmadım…
 
-“BURADA BİR KABLO EKSİK GİBİ GÖZÜKÜYOR”
 
Astronot olarak çok ciddi eğitimlerden geçiyorsunuz program çerçevesinde. Öyle ki; yaşayabileceğiniz problemlerin tümünü tahmin edip, uzaya gitmeden çözümlerini bile çalışıyorsunuz… Ancak yine de sormak istiyorum, uzayda hiç o an çözmek zorunda olduğunuz ve beklemediğiniz bir problem yaşadınız mı?
 
Çok iyi eğitim alıyoruz, doğrudur. Bununla birlikte, karşılaştığımız problemlere ilişkin de, yer kontrolde bize yardım etmeye hazır yüzlerce kişi vardı. Herhangi bir durumda onlar bize yardımcı oluyordu. Örneğin… Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir anten montajı sırasında, o anten sistemini ısıtacak sistem de kuruluyor. Çünkü uzay soğuk ve o soğuk o cihazları –önlem almazsanız- iş göremez hale getiriyor. Onu ısıtacak sistemlerden bir tanesinin kablosunun takılı olduğunu bir tanesinin ise takılı olmadığını gördüm. Yer kontrole, burada bir kablo eksik gibi gözüküyor,  dedim. Onlar da bana nerelere bakmam gerektiğini söylediler. Sonra, baktım ve gördüm. Kabloyu takmak için seri numarasını söyledim. “Evet. Bu kablo, o kablo… Takabilirsin” dediler ve taktım.
 
-“AİLENİZ UZAYDA OLMADIĞI İÇİN SİZ DÜNYA’DA OLMAYI İSTİYORSUNUZ” 
 
Dünya ile Uzayı kıyasladığınızda neler söylemek istersiniz?
 
Uzayda “Diyet Kola” “Cheesburger” gibi şeyler yemiyorsunuz. Uyumayla ilgili problem olabiliyor. Benim uyku düzenim bozuldu mesela… Bir de aileniz uzayda olmadığı için Dünya’da olmayı istiyorsunuz…

Özet
:
"Sonra kendime şunu sordum: Bunu yapmaya devam etmek istiyor muyum, yoksa burada bırakmalı mıyım, diye… Her defasında gerçekten yapmak istediğimin farkına vardım..."
STS
www.yavuzatalay.com

www.yavuzatalay.net

Email

email@yavuzatalay.com

X