Kategoriler

İmam Mohamed Magid: O ayetleri bilinçli seçtim!

YAVUZ ATALAY - ÖZEL RÖPORTAJ / WASHINGTON 

ABD Başkanı Donald Trump’ın yemin töreninde katedralde Kuran tilavetinde bulunan imam Magid, “Başkan Trump katılımım için bana teşekkür etti. Irkçılığa karşı okuduğum ayetleri bilinçli seçtim” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump 7 ülkeden mültecilerin ABD'ye geçici olarak girmesini yasaklayan bir kararname yayımladı. Bu karar ABD ve dünyada büyük tartışma yarattı. Trump'ın Meksika'yı bir kenara bırakırsak özellikle Müslüman ülkelerden gelen mültecilere yönelik bu kararı tartışılıyor ancak yemin töreni sırasında da Müslüman bir imam Kuran'dan sureler okudu. AKŞAM, Trump'a sure okuyan Sudanlı imam Mohamed Magid’e ulaştı ve Trump ile arasında geçenleri sordu...  

Donald Trump ve ekibi, İslam camiasının hoşlanmayacağı şeyler söyledi. Ancak sen, başkanlık törenleri kapsamında, katedralde onlara Kur'an-ı Kerim okudun. Mesaj verdin. Neler hissettin? 

Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim’i, İslam dinin mesajını aktarma sorumluluğunu taşıdığım hissiyle okudum. İslam, farklılıkları kabul eden ve ayrımcılığa karşı çıkan bir dindir.  müslümanlara eşit saygı 

Onlara ne mesaj verdin? 

Seçtiğim iki ayetle Müslümanların Amerika’da hakimiyet kurma gibi bir çabalarının olmadığı gibi üzerlerine baskı kurulmasını da kabul etmediğini ve herhangi bir başka vatandaş gibi eşit saygı görmeyi beklediğini ifade ettim. Başkan dahil herkese, ırkçılığın tüm dinler tarafından reddedildiği gibi Amerikan değerleri tarafından da reddedildiğini hatırlattım. 

Duadan önce veya sonra Başkan Trump ile görüştün mü? 

Başkan Trump ve damadıyla çıkışta el sıkıştım. Trump, katılımım için teşekkür etti. Ayrıca cami yönetimimiz Trump hükümetinden, Adalet Bakanı Jeff Sessions, Dışişleri Bakanı Rex Tillorson ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Ben Carson ile bir araya geldi. İslamiyet ve Müslüman toplumları hakkında konuştuk. Önemli bir fırsattı. 

Evanjelik lider iki gün camide kaldı  

“Amerika Camii’nde iki gün geçiren bir grup Evanjelik Hıristiyan lider, o harika camiden ayrılırken, İslamiyet hakkında çok farklı bir bakışla ayrıldı. İslamiyet’e saygı duyarak, Türkiye’yi ziyaret etme isteğiyle ayrıldı. Evajelik Hıristiyanlar, bana yemeğe geldiler. Bu grup, yüzde seksen oranında Trump’ı desteklerken, şimdi 5 büyük şehire giderek, topluma bizleri tanıtmak istiyorlar.”

Trump'ı boykot etmeye karşıyım

Trump başkan oldu. Şimdi Müslümanlar açısından ne olacak? 

Şunu ifade etmeliyim ki; ben, boykotun her türlüsüne karşıyım ancak hükümetle görüşüldüğü gibi, toplumun farklı katmanlarıyla da görüşülmeli.

Özel ve kişisel olarak Trump hakkında ne düşünüyorsun? 

Bu, Trump ile ilk defa bir araya gelişim değildi. 2011'de ofisinde görüşmüştük. Müslümanlar olarak düşüncelerimizi aktarma fırsatı yakalamıştık. Ve bir iki gün önce, katedralde Kur'an-ı Kerim okuduğumda, o, oldukça saygılı şekilde dinledi ve ben buna şahit oldum. Ben her ferde şans verilmesi gerektiği inancını taşıyan biriyim. Bu anlamda Donald Trump’a da şans verilmeli. Konuşarak problemleri çözebiliriz. 

İslam köprüsünün mimarı Erdoğan

 Türkiye’ye bir mesajın var mı? 

Türkiye’nin, kapılarını İslamiyet öğrenmek isteyenlere açık tutmasını diliyorum. Türk insanları, gayretleriyle darbeyi önlediler. Biz de ümmet olarak onların yanındayız. Türkiye, Avrupa-Asya ve İslam alemi arasında bir köprü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu köprünün mimarı, öncüsü. Türkiye için sürekli dua ediyoruz. Türkiye ve Türk insanı geçmişini çok güzel temsil ediyor. Suriyeli mülteciler için çok şeyler yaptı ve şimdi de Rusya ile savaşı durdurmaya çalışıyor. Bunlar çok harika şeyler.

Sureler incelenip kabul gördü

Peki Kur'an-ı Kerim’i neden sen okudun? Kim seçti seni? 

Beni, Ulusal Katedral seçti ve Kur'an-ı Kerim okumamı istedi. Bu fikir, Başkan Trump’ın ekibi tarafından da kabul gördü. Dua etmemi de onayladılar. Aslı itibarıyla Arapça okuyacağım ve sonradan İngilizce okuyacağım ayetler önceden görüldü ve kabul edildi. Okuyacağım ayetleri bilinçli olarak seçtim. Allah, zengin-fakir, siyah-beyaz gibi hiçbir ayrım yapmaz ve yapılmasını istemez. Bunu aktardım. 

Kuran'ı dinleyen Hıristiyan çift ağladı

İslam’a dair, ilginç hikayeleriniz var mı burada, bizimlepaylaşabileceğiniz?

Mesela bu en son Kur'an-ı Kerim okumam üzerine Hıristiyan olan bir çift ağlayarak yanıma geldi ve okuduklarımın gerçekten Kur'an-ı Kerim’den bir bölüm mü olduğunu sordular. Başka bir gün ise, Kur'an-ı Kerim verdiğimiz bir kişi, bir gün, Müslüman oldum, diyerek karşımıza çıktı. Çok güzel olaylar sayabilirim...

İŞTE O AYETLER

Hucurat Suresi Ayet

13Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.

Rum Suresi ayet 22

Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır.

Özet
:
ABD Başkanı Donald Trump’ın yemin töreninde katedralde Kuran tilavetinde bulunan imam Magid, “Başkan Trump katılımım için bana teşekkür etti. Irkçılığa karşı okuduğum ayetleri bilinçli seçtim” diye konuştu...
İmam Mohamed Magid: O ayetleri bilinçli seçtim!
www.yavuzatalay.com

www.yavuzatalay.net

Email

email@yavuzatalay.com

X