Kategoriler

"Terör örgütleri başka bir terör örgütü ile temizlenemez"

YAVUZ ATALAY - ÖZEL RÖPORTAJ - NEW YORK

AKŞAM’A konuşan 38 yıllık ABD’li Cumhuriyetçi milletvekili Chris Smith, Suriye’de terör örgütlerini temizlemek için başka örgütleri kullanan ülkeleri eleştirdi.

Yavuz ATALAY / WASHINGTON

ABD Kongresi’nde 1981 yılından bu yana milletvekilliği yapan Cumhuriyetçi isim Chris Smith, AKŞAM’a özel açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Kongre’nin Dış İlişkiler Komitesi’nin kıdemli üyesi olan Smith, Suriye’de terör örgütlerini başka terör örgütlerine kırdırma gibi politikalar izleyen bazı ülkeler olduğunu söyledi. Smith, “Bir sürü terör örgütü var. Korkunç şeyler yapıyorlar. Bazı eyaletler ve ülkeler de var ki bunlar terörizmi bitirmek için başka terör örgütlerini kullanıyorlar. Bu konular pazarlıklar ve tartışma sonucunda ortaya çıkan yasalarla çözülmeli” dedi. Smith, “YPG/PYD’nin terör örgütü olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna net bir cevap vermedi ve “Hükümet bu konuda çalışıyor” dedi. 

HESABI SORULMALI 

Öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda Smith daha fazla adım atılması gerektiğini ifade ederek “Kanıtlar çok güçlü. İstihbarat servisimiz de bunları destekliyor. Korkunç bir şekilde öldürüldü” dedi. Smith, “Fetullah Gülen. İsmini duydunuz mu?” sorusuna ise, “Evet, duydum. Ancak yorum yapmak istemiyorum” yanıtını verdi.

ERDOĞAN’A MEKTUP 

Smith, Çin’de Müslümanların katledilmesine değinerek, “Başkan Erdoğan dahil tüm İslam ülkeleri bu konuda Çin hükümeti ile görüşmeli ve buna bir son verilmeli. Türkiye Başkanı Erdoğan’a da bu konuda mektup yazacağım” dedi. 

Türklerle ilgili önemli bir çalışma 

Dış ilişkiler Komitesi’nde Türkiye’ye ilişkin yapılan çalışmalardan bahseden Smith, “Türklerle dayanışma içerisinde olmayı planlayan harika bir çalışma yapıyoruz. Şunu söylemek istiyorum, Türkiye, çok saygıdeğer ve önemli bir NATO üyesi ve müttefiki. Türkiye ile yakın bir şekilde çalışıyoruz”  dedi.  Chris Smith, “Türkiye – ABD ilişkilerine ilişkin yaklaşımınız nedir?” sorusuna ise, “Şu an normal olduğunu düşünüyorum” yanıtını verdi. 

 

Link: https://www.aksam.com.tr/guncel/teror-orgutleri-baska-orgutle--temizlenmez/haber-804127

Özet
:
AKŞAM’A konuşan 38 yıllık ABD’li Cumhuriyetçi milletvekili Chris Smith, Suriye’de terör örgütlerini temizlemek için...
Resim
www.yavuzatalay.com

www.yavuzatalay.net

Email

email@yavuzatalay.com

X