Kategoriler

Senator Lankford: Rahip Brunson'ı bırakın poziyon değiştirelim!

YAVUZ ATALAY - ÖZEL RÖPORTAJ / WASHINGTON

F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimini engellemek için Kongre’ye sunulan tasarının arkasındaki isimlerden Senatör Lankford, tutuklu Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasının tutumlarını değiştirebileceğini söyledi. 

Türkiye’nin önceki gün ilk iki uçağını teslim aldığı F-35 programını engellemek için aylardır uğraş veren isimlerden olan ABD’li Cumhuriyetçi Senatör James Lankford, AKŞAM’a konuştu. Oklahoma senatörü Lankford, Kongre’nin geçtiğimiz günlerde kabul ettiği Savunma Bütçesi Yetkilendirme Yasa Tasarısı’ndan Türkiye’nin F-35 savaş uçaklarını teslim alması için koyulan şerhi içeren maddeye gerekçe olarak, Türkiye’nin S-400’leri almasını ileri sürdü. Ayrıca Lankford, Pastor Brunson’un tutuklu olmasının da bunda payı olduğunu söyledi. 

ESKİSİ GİBİ OLALIM 

Senatör Lankford, Türkiye ile eskiden sahip olduğumuz güzel ilişkilere geri dönmek istiyoruz, dedi. Lankford, “Türkiye Brunson’ı bırakırsa, siz de F-35’deki kararınızdan vazgeçecek misiniz” sorusuna ise; “Eğer Türkiye eskiden sahip olduğumuz tarihi ilişkiler konumuna geri dönerse, biz de F-35 konusunda pozisyonumuzu değiştiririz. Bunu çok isterim. Arkadaşlığımızı hâlâ aynı seviyede tutabiliriz. Türkiye hâlâ NATO’da aktif bir ülke” cevabını verdi. Türkiye’nin 23 yıldır sadık bir ülke olduğunu belirten Lankford, “Türkiye bu 23 yıllık sadakati bir anda sildi-süpürdü” bahanesine sarıldı. Senatör Lankford, ayrıca F-35’lerin perşembe günkü teslimatının hemen öncesinde son bir çabayla Dışişleri Bakanlığı ve Dış Operasyonlar Tahsisat Yasası’na yeni düzenlemeler ekletti. Lankford, FETÖ’ye destek veren ve bağış alan çok sayıda senatörle birlikte, Türkiye’nin PKK’yı ve YPG’yi vurmasını gerekçe göstererek, F-35’lerin satışının durdurulması amacıyla geçtiğimiz haftalarda Savunma Bakanı James Mattis’e bir 

Mektup da yazmıştı. 

Hem ‘tanımıyorum’ dedi, hem Gülen’i savundu 

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’le bağlantısına dair soruları da yanıtlayan Lankford; “Hayatımda Gülen’le hiç tanışmadım. Onların hiçbir organizasyonunun içinde olmadım. Hakkında hiçbir fikrim yok” dedi. Lankford, “FETÖ mensubu olan bir isim ile fotoğrafınız var” sorusuna karşılık ise “Ofisime geldi. Fotoğraf çektirdi. Çok fazla kişi ofisime gelir” ifadelerini kullandı. Lankford, bir süre sonra ise Gülen’i savunmaya başladı. “Siz de Türkiye’deki başarısız darbe girişiminin arkasında Gülen’in olduğunu düşünüyor musunuz” sorusu üzerine Lankford, “Onun yaptığına dair bir delil görmedim. Türk hükümetinden delilleri istedim. Belgeleri inceledim ve bana inandırıcı gelmedi” cevabını verdi.

 

Link: https://www.aksam.com.tr/dunya/rahip-brunsoni-birakin-poziyon-degistirelim/haber-747651

Özet
:
F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimini engellemek için Kongre’ye sunulan tasarının arkasındaki isimlerden Senatör Lankford...
Senator Lankford: Rahip Brunson'ı bırakın poziyon değiştirelim!
www.yavuzatalay.com

www.yavuzatalay.net

Email

email@yavuzatalay.com

X