Kategoriler

"Kanada'da önce beni öldüreceklerdi"

YAVUZ ATALAY - ÖZEL RÖPORTAJ - WASHINGTON

Öldürülen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nin yerine geçerek Washington Post’ta yazacak olan Suudi aktivist Ömer Abdulaziz, “Ondan önce Kanada’daki konsoloslukta beni öldüreceklerdi” dedi. 

Suudi Kraliyet Ailesine ait sırlara vakıf olduğu düşünülen ve Suudi yetkililerce öldürülen Washington Post Yazarı Cemal Kaşıkçı’nın misyonunu, yakın arkadaşı Siyasi Aktivist Ömer Abdulaziz tamamlayacak. AKŞAM’a konuşan Abdulaziz, “Kaşıkçı’nın yeri doldurulamaz ancak onun misyonunu devam ettireceğim. Washington Post’ta Kaşıkçı’nın yerine ben yazacağım. İki hafta içinde ilk yazım çıkmış olacak ve ilk yazımın başlığı “Kaşıkçı ülkesi için ne istiyordu, olacak” dedi. Kral Selman için çalışan Suudi yetkililerin Kaşıkçı’dan önce kendisine telefonla ulaştığını ve Kanada’daki Suudi Konsolosluğuna çağırdığını belirten Abdulaziz, “Bana telefonla ulaştılar. Suudi Konsolosluğuna gitmem gerektiğini söylediler ama gitmedim. Cemal Kaşıkçı’ya olanlardan sonra anladım ki, beni de öldüreceklerdi” dedi. 

YAKINLARIMI ALDILAR 

Abdulaziz sözlerine “Yanıma geldiler. Suudi Arabistan’a dönmem gerektiğini, bunun Kral Selman’ın mesajı olduğunu, Selman’ın beni sevdiğini ve Suudi Arabistan’da görmek istediğini söylediler. Ben de Kanada’da mutlu olduğumu, dönmeyeceğimi ve Kral Selman’ı sevmediğimi belirttim” diye devam etti. Onları reddedikten sonra önce kardeşinin sonra da arkadaşlarının tutuklandığını ifade eden Abdulaziz, “Bana da, ‘Sessiz ol! Siyasi hareketlerini sonlandır! Tüm hesaplarını kapat! Yoksakardeşin ve arkadaşların serbest kalmaz’ dediler” ifadelerini kullandı. 

CUMHURBAŞKANI VE TÜRKİYE'Yİ SEVİYORDU

Kral Selman için çalışan Suudi yetkililerin yaptıklarının bunlarla da sınırlı olmadığını belirten Abdulaziz, “Telefonumu hacklediler. Cemal Kaşıkçı ile yaptığım görüşmeleri dinliyorlardı. Farkedince, telefonu değiştirdik hemen” dedi. Aktivist Abdulaziz ayrıca, Kaşıkçı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok sevdiğini ve varolan Arap Savaşlarının bitmesi için Türkiye’nin desteklenmesi gerektiğini savunduğunu ifade etti.  

FLAŞ CIA İDDİASI

Ölüm emrini Prens Selman verdi

Washington Post Gazetesinin güvenilir CIA yetkililerine dayandırdığı haberinde, CIA’in Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrinin Suudi Arabistan Veliaht Prens’i Selman tarafından verildiği sonucuna ulaştığını yazdı.

'BÜYÜKELÇİ KARDEŞ ÇAĞIRDI'

Gazetenin CIA’ye dayandırarak sunduğu bir diğer iddia ise, Kaşıkçı’nın konsolosluğa gitmesi gerektiği noktasında Prens Selman’ın Washington Büyükelçisi olan kardeşi Halid Bin Selman’ın yönlendirme yaptığı oldu. Habere göre CIA, bu sonuca çeşitli istihbarat verileri neticesinde vardı. Bu verilerden biri de Halid bin Selman’ın Kaşıkçı’yla arasındaki telefon görüşmesi. Bu konuşmada Halid bin Selman, Kaşıkçı’ya evlilikle ilgili dokümanı alması için İstanbul’a gitmesinin daha güvenli olacağını söylüyor. Halid bin Selman, Twitter’dan yayınladığı bir mesajla bu telefon konuşmasını yalanladı.

Pence: Katilleri mutlaka hesap verecek 

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kaşıkçı’nın katillerinin hesap vereceğini açıkladı. Pence, Papua Yeni Gine’de düzenlenen Asya-Pasifik Zirvesinden önce yaptığı açıklamada, “ABD bu cinayetten sorumlu olan herkesten hesap sormaya kararlıdır” dedi. Pence Kaşıkçı cinayetinin “vahşi” bir eylem ve basın özgürlüğüne karşı da bir saldırı olduğunu vurguladı. Öte yandan AD Başkanı Trump cinayetle ilgili ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve CIA yetkilileriyle görüşeceğini duyurdu.  

 

Link: https://www.aksam.com.tr/dunya/kanadada-once-beni-oldureceklerdi/haber-794323

Özet
:
Öldürülen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nin yerine geçerek Washington Post’ta yazacak olan Suudi aktivist Ömer...
Resim
www.yavuzatalay.com

www.yavuzatalay.net

Email

email@yavuzatalay.com

X