Kategoriler

"Huzurlu bir ortadoğu için Türkiye gerekli"

YAVUZ ATALAY - ÖZEL RÖPORTAJ / WASHINGTON

Teksas Eyaleti’nden Kongre Üyesi Pete Sessions, ABD’nin YPG’yi destekleme siyasetinin yanlış olduğunu, Ortadoğu’nun huzuru için Türkiye’nin yanında olmanın ABD için elzem olduğunu söyledi. 

Teksas Eyaleti Kongre Üyesi Pete Sessions, AKŞAM’dan Yavuz Atalay’la bir araya geldi. 

ABD’Lİ KONGRE ÜYESİNDEN AKŞAM’A ÇARPICI AÇIKLAMA: 

ABD’nin Teksas Eyaleti Kongre Üyesi Pete Sessions, Suriye’deki gelişmeler ve ABD’nin, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD/YPG’ye silah yardımıyla ilgili açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki görüşmesinde Trump’ın, “YPG’yi desteklemek doğru bir strateji değildi” şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Sessions, “YPG’ye silah vermek doğru bir strateji değildi. Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve CIA bu konuda hemfikir. Ancak ordu farklı düşünüyor. Ordu, YPG’nin desteklenmesi gerektiğini düşünüyor ve destekliyor. Farklı açıklamaların nedeni bu. Beyaz Saray-Dışişleri-CIA ve ‘Ordu’ arasında bir kopukluk var” dedi.

OBAMA İLE BAŞLADI  

YPG’nin desteklenmeye başlandığı ilk dönem olarak Obama’nın başkanlık dönemini işaret eden ve eleştiren Sessions, “Trump da bunu devam ettirdi. Hatta artırdı bile diyebilirim. Bu fikri Obama’ya siyasiler değil askerler sunmuş, Obama da uygulamıştı” dedi. 

ORTAK ÇALIŞMALIYIZ 

Türkiye’nin güçlü bir orduya sahip olduğunu da belirten Pete Sessions, “Şunu belirtmek gerekiyor, Türkiye güçlü bir orduya sahip ve Türkiye güçlü olursa bölge de güçlü olur. Ortadoğu huzurlu olur. Türkiye ile çalışmak için bir yol bulmak durumundayız. Güven ortamı oluşturmalıyız. Bunun için de kilit konu PKK ve YPG” dedi. Sadece askeri değil, ticari-ekonomik alanda da Türkiye ile yakın olmanın önemine vurgu yapan Sessions, “İş ilişkilerimizi geliştirmeliyiz, güçlendirmeliyiz. Amerika ve Türkiye, normalleşme için bir yol bulmalı. Türkiye’ye ihtiyacımız 
var” ifadelerini kullandı. 

İstihbarat raporu doğru 

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü tarafından ABD Kongresine verilen ve temel olarak, “YPG, PKK’nın milis gücüdür” kararını içeren rapora ilişkin de fikrini ifade eden Pete Sessions; “Rapor doğru. DEAŞ ile savaşmak ve DEAŞ’ı yok etmek için YPG’yi kullandık. YPG’yi kullanmak yanlıştı. Teröre karşı bir başka terör örgütü kullanılamaz” dedi. 

TRUMP DENGELERİ BİLMİYOR

Türkiye ve ABD arasında son günlerde artan görüşme trafiğine de değinen Pete Sessions, “Erdoğan ile Trump görüşüyor ancak Trump bölgedeki hassas dengeleri bilmiyor. Bölgeyi bilen, oralarda bulunmuş isimlerin Türkiye ile görüşmesi gerekiyor. Dışişleri Bakanı Tillerson gibi isimlerin... Bölgedeki hareketleri anlayan insanlar bunlar” dedi. 

Pete Sessions kimdir?

TeKSas eyaletinin 32. Bölgesi’ni başkentte temsil eden Pete Sessions, Türkiye’nin önemini anlayan ve vurgulayan isimlerden biri. ABD Kongresi’nde de üst düzey bir isim.

 

Link: https://www.aksam.com.tr/siyaset/huzurlu-bir-ortadogu-icin-turkiye-desteklenmeli/haber-709509

Özet
:
Teksas Eyaleti Kongre Üyesi Pete Sessions, AKŞAM’dan Yavuz Atalay’la bir araya geldi...
www.yavuzatalay.com

www.yavuzatalay.net

Email

email@yavuzatalay.com

X