Kategoriler

FBI eski çalışanı Edmons: "Erdoğan'ı bir gecede diktatör yaptılar!"

YAVUZ ATALAY / WASHINGTON

CIA, dışişleri, medya ve kongre çevresinde olan klik bir grubun Türkiye düşmanlığıyla ilişkileri sabote ettiğini belirten FBI eski çalışanı Edmons, “Öyle ki Erdoğan’ı bir gecede diktatör yaptılar” diye konuştu. 

FBI ESKİ ÇALIŞANI EDMONDS, AKŞAM’A ABD’NİN GERÇEK YÜZÜNÜ ANLATTI

FBI eski çalışanı, İran asıllı Sibel Edmonds, AKŞAM’a Türkiye ile ABD arasında son yıllarda yaşanan gerginliğinin perde arkasını anlattı. “Amerika’da, çok güçlü gruplar var, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri sabote etmek isteyen. Bu gruplar, Beyaz Saray’dan çok; Dışişleri Bakanlığı’nda, CIA’de, kongrede ve medyada yer alıyor” diyen Edmons şöyle konuştu:

DÜNYAYA REST ÇEKTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan için medyada dünya lideri, demokratik lider diyorlardı. Bir gecede, diktatör oldu. Çünkü 2011’de gücü eline alan Erdoğan dünyaya, Türkiye’nin çıkarlarını zorlayan durumlarda hayır dedi.

KLİK GRUBUN PENÇESİNDE

FETÖ soruşturmasında tutuklanan, Papaz Andrew Brunson davası, Türkiye ile ABD arasında en çok konuşulan konular arasında. FBI’da çalıştığı dönemde üst düzey yetkilendirmeye sahip olan, Edmonds “CIA’de ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Brunson davasında ilişkin Beyaz Saray’dan ve Başkan Yardımcılığı ofisinden gelen emirleri sabote eden bir grup var. Bu grup, hukuki süreci de sabote ediyor.

AMAÇ KATİL GÖSTERMEK 

Öncelikle, ABD Dışişleri Bakanlığında ve CIA’de yer alan bu üst akıl, Brunson’un hapisten çıkmasını stratejik olarak görmüyor. Brunson’un içerde kalması bu grubun işine geliyor. Amaçları Erdoğan’ı işkenceci, Hıristiyan katili, insan haklarını ihlal eden olarak göstermek istiyorlar.

MEDYA ELLERİNDE  

Medya bu klik grupta. Bu isimler, üst düzey görevlerde. Bunlardan kimi, Trump’tan nefret ediyor kimi de Trump’ın aldığı kararları sabote ediyor. İsimlerden bazıları ise FETÖ’nün etkisiyle Erdoğan düşmanı olmuş isimler. 

 

SİBEL EDMONDS KİMDİR?

İran asıllı eski FBI çalışanı Edmonds, ikiz kule saldırılarından 2 gün sonra FBI’da göreve başladı.  Edmonds’a, tüm dosyalara erişebilmesi için en üst düzey yetkilendirme verildi. Dosyalar Edmonds’u rahatsız edince; ABD Kongresine gitti diye görevine son verildi.

İade Beyaz Saray’a kalsaydı Gülen çoktan Türkiye’deydi! 

Trump ve Pence diplomatik çözüm arıyor

CIA ve Dışişleri’nin sabotaj hamlelerinin aksine Trump ve Pence’in, Papaz davasında sürecin düzgün yürütülmesi gerektiği düşündüğünü belirten Edmonds şöyle konuştu: Türkiye-ABD ilişkilerini değil, ABD Başkanı’nı ve ABD’yi sabote ediyorlar. Erdoğan, “Verin sizdeki papazı, verelim bizdeki papazı”  demişti. Eğer bu iş Beyaz Saray, Adalet Bakanlığı ve FBI’a kalsaydı, Gülen çoktan Türkiye’ye iade edilmişti.

MUELLER DOSYAYI KAPATTI

Ancak işin içinde; CIA, ABD Dışişleri Bakanlığı ve FETÖ gibi faktörler var. Düşünün, CIA o kadar etkili ki, Beyaz Saray’ın bile emir veremediği isimler var CIA’de” dedi. FBI’daki bir kaç isim olmasaydı Gülen çoktan Türkiye’ye iade edilmişti diyen Edmonds şöyle konuştu:  Bakın, FBI’da, hakkında, suça ilişkin en çok dosya olan, araştırma yapılan isim Gülen. Ben FBI’da çalışıyorken, Gülen hakkında sürekli araştırma yapılıyordu. Ama gelin görün, FBI Direktörü Mueller gibi bir isim gelip dosyayı kapatabiliyor.  

Türkiye itibarsızlaşırsa kararları tartışılabilir 

Tüm planın Türkiye’yi ve kararlarını itibarsızlaştırmaya yönelik olduğunu belirten Edmonds, “Bu bir tiyatro. Papaz Brunson’un oğluna gidip, ‘Erdoğan babana işkence ediyor” diyorlar. Brunson’un oğlu, bu grubun gazetecilerine konuşarak Türkiye’yi eleştiriyor” dedi: Dışişlerive CIA’ın bu hamleleri çok etkili. ABD, bu davaları kullanarak Türkiye’yi itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Biliyorlar ki, Türkiye ne derse, kimse o tarafta durmayacak. YPG terör örgütü olmasına rağmen, ABD terör örgütü olmadığını söylüyor ve tüm herkes buna inanıyor; Türkiye dışında. 

Brunson’un haklarını ABD ihlal ediyor

“Brunson davasını kullanarak Erdoğan’ı diktatör göstermek isteyenlerin elinde ciddi bir medya var” diyen Edmonds şunları söyledi: New York Times, Washington Post, CNN gibi...  YPG, Brunson gibi, ABD ile Türkiye arasında kritik noktada olan konulara ilişkin, CIA ve Dışişleri’nden gelen metinleri kullanıyorlar. 

Papaz davasına ilişkin ABD’li üst düzey isimlerle görüştüğünü belirten Edmonds; eski CIA analisti John Kiriakou’nun kendisine şunları söylediğini kaydetti:  CIA bu konunun dışında olmalı. Bu Brunson’un haklarının ABD tarafından ihlal edilmesi anlamına geliyor. Ben Brunson ailesinin yerinde olsaydım, acil olarak konuyu kongreye taşırdım. 

FBI İKİZ KULE SALDIRISINI 6 AY ÖNCEDEN BİLİYORDU 

 

Edmonds, ABD’nin tarihindeki en büyük saldırılardan biri olan 9-11 Eylül, İkiz Kuleler saldırılarına ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. FBI’ın elinde, 9-11 Eylül saldırısı gerçekleşmeden 6 ay önce, çok detaylı bilginin geldiğini belirten Edmonds, bu bilgilerin, Fransa, Pakistan gibi ülkelerden geldiğini ancak hiç yayınlanmadığını söyledi. Edmonds’ın elde ettiği bilgilere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, 1998 ila 2000 arasında El-Kaide’nin üst düzey isimlerinden Eymen El Zevahiri ile yakın çalışıyordu.

 

Link: https://www.aksam.com.tr/guncel/erdogan-bir-gecede-demokratik-liderden-diktatore-dondu/haber-706484

Özet
:
CIA, dışişleri, medya ve kongre çevresinde olan klik bir grubun Türkiye düşmanlığıyla ilişkileri sabote ettiğini belirten FBI eski çalışanı Edmons, “Öyle ki Erdoğan’ı bir gecede diktatör yaptılar” diye konuştu...
FBI eski çalışanı Edmons:
www.yavuzatalay.com

www.yavuzatalay.net

Email

email@yavuzatalay.com

X